محله نو

این محله پس از زلزله عصر صفوی (حدود ۴۳۰ سال پیش) که بافت شهری دگرگون شده، ساخته اند. یکی از محلات بزرگ شهرقدیم لار محسوب می شود. این محله در قسمت شرقی لار قرار گفته است از ابتدای خیابان آیت الله خامنه ای (ابتدای باغ ملی) شروع و تا چهارراه گردان ادامه پیدا می کند.

سردسته ها و بزرگان محله نو: سید جلال، سید رضا، سید ماشاالله، حاج محمد کاملی، حاج رحمت کاملی، کریم نمازی پور، اصغر هنر، لادنی، استوار باقری، حاج حیدر ایوبی، بابای قصاب . حاج یوسف هدایتی، حاج طاهری، مرحوم حاج خان نجفی، مصفا، جمالی، توکلی، کشفی آزاد، لادنی، محبی، نظافت، رعنا، تشکر، ضیاپورها، عبدالریحم زاده، باشی نیک نام، حاج عبدل ذوالقدر و بقیه ی افراد در صحبت های پیرغلامان می آید.

اماکن متبرکه: نشانه های بارز این محله مسجد شاهزاده (شازده)ف برکه معروف به همین نام که دنشیر بزرگی در کنار خود داشت، حسینیه حاج تقی که کانون انقلاب اسلامی در لارستان بود. مسجد ولیعصر (ع) و مسجد امام حسن مجتبی (ع) و پیر فاش نیز در همین محله واقع می باشند.

محله خرمنزار: در ضلع جنوبی محله نو و در کنار خیابان پرواز منتهی به فرودگاه واقع می باشد. برکه ی مهدیزاده ک برکه ای دراز می باشد در ابتدای این محله واقع شده است. هم چنین دو برکه ساروجی که یکی از آن ها در جاده پرواز است باقی مانده است. مسجد حاج ابول (امام حسن مجتبی (ع)) در کنار محله هشت پیکر واقع می باشد.

محله قبله دعا: این محله روبروی باغ ملی قرار دارد. مکانی بود که در قدیم برای دعا کردن وجود داشت. این مکان به صورت چهار طاقی بود. هم اکنون در همین قسمت مسجدی با همین نام ساخته شده است.

شهرک بوستان: امتداد محله نو به طرف شرق بعد از فرماندهی نیروی انتظامی (هنگ سابق)، شهرک بوستان نام گذاری شده است. بیش از یک هزار و ۵۰۰ خانه و زمین در آن می باشد. دبیرستان شهید بهشتی به تازگی و یک مسجد به نام امیرالمومنین علی (ع) و یک حسینیه به نام فاطمه الزهرا (س) نیز احداث شده است.

مداحان محله نو: حاج علی بابایی عطار (زائر)، شیخ احمد حقیقت، حاج محمدرضا عسکری نوحه خوان اول محله به حساب می آمد. فردی به نام استوار پیش بین نوحه می خواند. طوری که یک طرف دسته سینه می زدند و طرف دیگر جواب می دادند. رضا رخش بهار، غلامحسین پورشعیب، حاج بابای صفایی، اکبر جهانگیری، نصرالله پیش بین، صمد شریفی، فضل الله صمدی، مسعود دراجی، مجتبی حسن پور، هدایت الله پیش بین نوحه خوانی می کنند. و مراسم ختم به عهده ی عبدالعلی اسلام پناه می باشد.

آشپرخانه و پخت و پز محله نو: اولین پخت محله ی نو قبل از انقلاب صورت گرفت. منزل حاج قاسم حامدی پور پشت شرکت برق قدیم (پشت پاساژ فرامرزی) قرار داشت. در همین سال دو دیگه برنج درست کرده بودند. علاوه بر این که سینه زن استفاده کردند. غذا هم اضافه آمد. البته تعداد سینه زنان در همان زمان بسیار کم بود. سال های بعد با کمک دوستانی چون مشهدی رمضان نراقی، میرزا خلیل نزد مردم رفتیم. هر کدام ۱۰ ریال و حداکثر ۵۰ ریال به ما پول دادند. از پنج دیگه شروع کردیم تا به پنجاه دیگ رسید. بعد از آن حاج قدرت توکلی به ما اعلام کردند از کسی پول نگیرید؛ هر کسی خودش دوست دارد برای پخت امام حسین (ع) پول بدهد، بقیه آن را من هزینه میکنم. بیش از ۲۵ سال است که در آشپزخانه و خانه ی این مرد بزرگ پخت انجام می شود. محرم سال ۱۳۹۱ با توجه به گرانی اجناس با بیش از دو هزار کیلو برنج و بیش از هزار کیلو گوشت با هزینه ای بالغ بر ۳۳ میلیون تومان برای مردم محله پخت کردیم که بیش از دو هزار و پانصد ژتون بین مردم تا شعاع ۳۰۰ متری محله توزیع کردیم. توزیع برنج برای زنان و مردان نیز در دو مکان صورت می گیرد. ۳۰ عدد دیگه هم برای سینه زنان یا کسانی که از روستا آمده اند یا افغانی های مقیم محله در نظر می گیریم که بعد از مراسم ختم سفره می اندازیم و آن ها ناهار می خورند. از همکاری مرحوم حاج عباس جهانگیری و پسرانش و هم چنین حاج عباس و حاج محمد ریاحی نیز که برنج ها را با مبلغ کمتری در اختیار گذاشتند، تشکر می کنیم. این را بگویم که به برکت امام حسین (ع) و از نیت خادم الحسین های صدیقش سال به سال برکت و افزایش داده می شود. در مورد تهیه ی هیزم برای پخت نیز با کمک جوانان محله و با هماهنگی با منابع طبیعی به صحراها می رویم و چوب کنار خشک شده به آشپرخانه می آوریم. شستن دیگ های برنج و گوشت که بالغ بر ۱۲۰ دیگ می باشد. توسط جوانان صورت می گیرد. همه کسانی که در این امر خیر شرکت می کنند بدون هیچ گونه مزدی با عشق و علاقه به امام حسین (ع) و قربه الی الله زحمت می کشند.

مسول آشپزخانه ی محله ی نو مرحوم شعبان صامت بوده است، بعد از فوتش پسرانش خلیل و مهران صامت انجام وظیفه می کنند. از کسانی که همکاری لازم داشتند می توان به مرحوم قنبر بی غم، احمد خاکساز که متخصص در خورش قیمه لاری بودند، و تعدادی از مردم و جوانان محله اشاره کرد.

 

 

 

    دیدگاه های خود را ارسال کنید

    ایمیل شما هنوز وارد نشده است.